„Mapa drogowa” współpracy dla gmin – jak ją opracować?
Niektóre miejskie obszary funkcjonalne tworzące zintegrowane inwestycje terytorialne powinny przygotować strategię rozwoju ponadlokalnego do końca 2025 r., jeżeli chcą pozyskać środki w tej perspektywie – mówi radca prawny dr hab. Katarzyna Kokocińska, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zgodnie z art. 10g ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, gminy sąsiadujące, powiązane ze sobą funkcjonalnie, mogą opracować strategię rozwoju ponadlokalnego będącą wspólną strategią rozwoju tych gmin w zakresie ich terytorium. Taki dokument jest potrzebny do uzyskania wsparcia unijnego na wskazane w tym dokumencie projekty. Czym dokładnie jest taka strategia?
Przygotowanie strategii rozwoju ponadlokalnego, a w konsekwencji pozyskanie wsparcia finansowego na realizację określonych w niej celów, stanowi konsekwencję ustawowego obowiązku jednostek samorządu terytorialnego (dalej: jst) do prowadzenia polityki rozwoju, który gminy powinny wykonywać od 2006 r. Strategia ta, będąc nowym instrumentem prawnym, pomyślana została jako dokument planistyczny, którego przygotowanie i wdrażanie przede wszystkim poprawi zarządzanie rozwojem na wyodrębnionym terytorium, określanym jako obszar funkcjonalny.
To jednowymiarowe postrzeganie działań związanych z przygotowywaniem strategii rozwoju, wyłącznie albo głównie z finansowaniem zadań publicznych, pokutuje od wielu lat. Tymczasem ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ma zdecydowanie szerszy kontekst, między innymi ustrojowy. Po pierwsze, podkreśla znaczenie jst jako samodzielnych, samorządnych podmiotów władzy publicznej, które prowadzą politykę rozwoju we współpracy z Radą Ministrów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta